Na właściwe i sprawne działanie każdego przedsiębiorstwa składa się kilka czynników. Podstawą są pewni i wykwalifikowani pracownicy. Dlatego każdy, kto zatrudnia nowe osoby u siebie w firmie, podchodzi do tego bardzo poważnie. Przeprowadza skrupulatnie proces rekrutacji, sprawdza, co konkretny kandydat może wnieść do przedsiębiorstwa i jak pomóc w jego rozwoju. Żeby jednak firma działała jak dobrze naoliwiona maszyna, trzeba zadbać również o bezpieczeństwo osób, które tam pracują. Dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie szkolenia bhp.

Rodzaje szkoleń BHP

Z pierwszym rodzajem tego typu szkolenia, a konkretnie  szkoleniem wstępnym, spotkał się każdy pracownik, który podejmował zatrudnienie w nowym miejscu. Jego celem jest zaznajomienie z zasadami panującymi w firmie, przedstawienie wewnętrznego regulaminu, nauka podstawowych elementów pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zapoznanie z bazowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Druga część tego szkolenia jest nazywana instruktażem stanowiskowym. W jego ramach każdy, przed objęciem konkretnego stanowiska, musi się uprzednio z nim dokładnie zapoznać i poznać jego specyfikę. Czyli na przykład zobaczyć, jak funkcjonuje dana maszyna, którą będzie obsługiwać. Taki instruktaż stanowiskowy przeprowadza często przełożony, kadrowa bądź brygadzista, którzy nadzorują także moment przejęcia stanowiska przez osobę, która właśnie dołączyła do zespołu. Wstępne szkolenie bhp jest obowiązkowe i muszą do niego podejść wszyscy nowi pracownicy, ale też studenci, stażyści czy praktykanci, którzy będą podejmować się różnych prac i obowiązków na terenie firmy.

Drugim rodzajem szkolenia bhp jest szkolenie okresowe. Przechodzą je osoby, które już pracują w danym przedsiębiorstwie. W zależności od tego, jakie stanowisko obejmują, tak bardzo będzie się różnił czas, jak często do tego szkolenia muszą podchodzić. Dla przykładu – pracownicy biurowo-administracyjni powinni powtarzać je co najmniej co sześć lat, ale już pracownicy robotniczy – co trzy lata. Należy również pamiętać, że przejście przez ogólne szkolenie bhp nie zwalnia z obowiązku szkolenia okresowego. Pierwsze, w przypadku osób zajmujących stanowiska kierownicze, powinno się odbyć w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia pracy. W przypadku pozostałych pracowników jest na to dwanaście miesięcy.

Dlaczego należy powtarzać szkolenia okresowe

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: ze względów bezpieczeństwa. Każde przedsiębiorstwo dąży do tego, żeby się rozwijać, z czasem pewnie też powiększać czy rozbudowywać. To się wiąże ze sporymi zmianami także w ramach wewnętrznego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Może się okazać, że znacznie powiększy się zespół w danym dziale, że będą zakupione nowe maszyny, które usprawnią produkcję. Rozwój przedsiębiorstwa może też oznaczać przeprowadzkę do nowej siedziby firmy. Wszystkie te elementy sprawiają, że wewnętrzny regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy może się zmieniać.

Właśnie wprowadzenie nowej maszyny na zakład jest bardzo prostym przykładem, który to może doskonale wytłumaczyć. Nowy sprzęt ma pomóc usprawnić i ułatwić pracę. Żeby jednak tak było – trzeba się nauczyć jego obsługi. Często to producenci maszyny przy pierwszym montażu przedstawiają pierwszy instruktaż, głównie dla kadry kierowniczej. Następnie tę wiedzę trzeba przekazać dalej konkretnym pracownikom, którzy będą pracować na tym urządzeniu. Na dodatek, w zależności od tego, co jest produkowane w danym przedsiębiorstwie, należy wziąć pod uwagę, czy są zachowane odpowiednie standardy, procedury, które wpływają na jakość produktu końcowego. Takich zmian w ciągu nawet kilku miesięcy w każdej firmie jest sporo, dlatego też ważne jest, żeby regularnie przeprowadzać okresowe szkolenia bhp dla pracowników. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że cały proces przebiega bezpiecznie i każda z osób pracujących w firmie wie, jak dokładnie i bezpiecznie wykonywać swoje zadania. Dobre przeszkolenie eliminuje także ryzyko wystąpienia błędów, a to znacząco wpływa na sposób funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.

Call Now Button