Szkolenia PPOŻ z użycia gaśnic Adrian Cycoń

Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi, w każdym samochodzie powinna znajdować się gaśnica, zawierająca przynajmniej jeden kilogram środka gaśniczego. Brak wyposażenia samochodu w gaśnicę może skutkować niedopuszczeniem pojazdu do ruchu drogowego, a w razie kontroli policyjnej – mandatem. Właściwe użycie gaśnicy samochodowej jest szansą na ugaszenie pożarów, obejmujących ciała stałe (typ A), pożar cieczy palnych i substancji topniejących w wyniku wysokich temperatur (typ B) oraz  pożarów gazów (typ C).

Przegląd gaśnic samochodowych

Każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w gaśnicę, zawierającą środek gaśniczy typu ABC. Warto wiedzieć, że kilogramowa gaśnica działa przez kilka sekund, więc najlepiej – o ile pozwala na to miejsce w samochodzie – zakupić gaśnicę przynajmniej dwukilogramową.

Gaśnice proszkowe należą do uniwersalnych i niedrogich urządzeń ppoż. Ich działanie oparte jest na odcięciu od tlenu palących się elementów.

Wśród gaśnic samochodowych wyróżnia się:

  • gaśnice proszkowe typu BC, z nabojem CO2;
  • ciśnieniowe gaśnice proszkowe typu ABC, nadające się także do gaszenia urządzeń pod napięciem;
  • gaśnice pomocnicze w sprayu, typu AB, zawierające pianę gaśniczą.

Kiedy pali się samochód

Pojawienie się dymu lub wyczucie swądu w jadącym samochodzie, często jest przyczyną gwałtownej reakcji kierującego pojazdem. Zachowanie spokoju i racjonalne zachowanie,  może uchronić nasz samochód przed spaleniem. Jak należy postąpić, by w bezpieczny sposób ugasić pożar? Oto kilka zasad:

  • jak najszybciej zatrzymaj pojazd na poboczu;
  • wyłącz zapłon;
  • skieruj dyszę gaśnicy w stronę palącej się części auta tak, by proszek lub piana dotarły do źródła pożaru;
  • gdy pali się pod maską, uchyl ją i wprowadź środek gaśniczy przez powstałą szparę;
  • jeśli płomienie wydobywają się na zewnątrz maski, oddal się od samochodu i nie ryzykuj – wezwij straż pożarną.

Instrukcja obsługi gaśnicy samochodowej

Prowadzimy szkolenia ppoż., obejmujące również instrukcję obsługi gaśnic samochodowych. Często okazuje się, że w obliczu zagrożenia pożarowego kierowcy mają problem z uruchomieniem gaśnicy. Skuteczne szkolenie ppoż. z obsługi gaśnic wszelkiego typu, również samochodowych, zapewni poczucie bezpieczeństwa i doda pewności własnym poczynaniom. Najważniejszą zasadą jest umieszczenie gaśnicy samochodowej w kabinie, najlepiej w najbliższym sąsiedztwie kierowcy. Jeśli schowamy butlę w bagażniku lub pod tylnym siedzeniem – by nie przeszkadzała, możemy nie mieć czasu i możliwości, aby do niej dotrzeć.

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której podejmujesz się ugaszenia pożaru samochodu, ujmij gaśnicę, utrzymując ją w pozycji pionowej i wyciągnij zawleczkę. Następnie należy zacisnąć zawór spustowy i puścić go, uwalniając w ten sposób gaz, który zostanie zmieszany z proszkiem. Należy odczekać pięć sekund i przystąpić do gaszenia ognia, kierując dyszę w stronę płomieni. Jeśli dysponujesz gaśnicą ciśnieniową, możesz od razu przystąpić do czynności gaszenia, ponieważ gaz jest już zmieszany z proszkiem i gaśnica została przygotowana do szybkiego zastosowania.

Należy pamiętać, iż zachowanie bezpieczeństwa oraz troska o zdrowie własne i pasażerów samochodu są wartościami nadrzędnymi! Zapraszamy do skorzystania z profesjonalnego szkolenia przeciwpożarowego.

Call Now Button